Rośliny stanowią integralną część naszego życia. Powodują, że jesteśmy bliżej natury i dają poczucie bezpieczeństwa. Większość ma bardzo dekoracyjny charakter a kwitnące rośliny dodatkowo roztaczają piękną woń w pomieszczeniach. Dzięki nim surowe wnętrza stają się przytulne a te ciepłe nabierają elegancji i dostojeństwa.
Rośliny mają przede wszystkim ukrytą moc. Mają ogromny wpływ na naszą psychikę, samopoczucie i zdrowie. Dlatego tak ważne jest, żeby nasze biura były wypełnione roślinami.

Trudno jest stworzyć w biurze klimat podobny do naturalnego. Zazwyczaj w pomieszczeniach jest zbyt zimno lub zbyt gorąco, a powietrze często bywa przesuszone. Zimą, kiedy działa centralne ogrzewanie, wilgotność sięga jedynie 30%, podczas gdy powinna wynosić od 40- 60%. W biurach z zainstalowaną klimatyzacją pracownicy często skarżą się na niekorzystne warunki. Niedogodny klimat w pomieszczeniach może przyczynić się do następujących problemów zdrowotnych, takich jak przesuszona śluzówka, bóle głowy, problemy ze skórą czy podrażnienie oczu, kaszel, suche gardło, mdłości i przemęczenie.
Skutkiem jest utrata koncentracji i zwiększona absencja w pracy. Zdaniem psychologów zajmujących się zachowaniem ludzi w ich otoczeniu podstawową przyczyną problemów zdrowotnych w nowoczesnych biurowcach jest samo pozbawienie człowieka kontaktu z naturą.

Idealnym rozwiązaniem jest wyposażenie powierzchni biurowych w rośliny. Oczyszczają one bowiem i odświeżają powietrze, regulują temperaturę i wilgotność. Utrzymują w miejscu pracy zdrowy oraz stabilny klimat, pochłaniając ciepło oraz tłumiąc hałas. Woda paruje poprzez liście, dzięki czemu rośliny usuwają kurz oraz inne zanieczyszczenia z powietrza. Badania pokazują także, że patrząc na rośliny stajemy się bardziej kreatywni i mniej zestresowani. W otoczeniu roślin czujemy się zdrowsi i jesteśmy bardziej efektywni.

Udowodniono, że ludzie pracujący wśród zieleni są bardziej produktywni i czują się zdecydowanie lepiej. Dotyczy to głównie ludzi, którzy pracują przy komputerach. Holenderskie badania wykazały, iż ludzie pracujący przed ekranem komputera więcej niż 4 godziny dziennie, posiadający jakąkolwiek roślinę zieloną na biurku lub w jego pobliżu, czują się znacznie lepiej i są bardziej kreatywni.

Pod koniec 1989 roku, NASA zaskoczyła świat wynikami swoich badań. Udowodniono, że rośliny doniczkowe są w stanie oczyścić powietrze z groźnych substancji do tego stopnia by nadawało się do użycia przez załogi statków kosmicznych. Na skutek tej informacji ludzie zaczęli sobie zdawać sprawę jak ważną rolę pełnią rośliny w budynkach w których przebywamy.

W Instytucie radiologii w jednym z norweskich szpitali w wyniku badań nad roślinami okazało się, że kiedy w biurach pojawiły się rośliny oraz właściwe oświetlenie, nieobecność pracowników spadła z 15% do 5% w ciągu półrocza. Po pięciu latach absencja pracowników ustabilizowała się na poziomie 5,6%. Te wręcz niewiarygodne wyniki zostały osiągnięte głównie dzięki roślinom, a nie jak można przypuszczać, dzięki dobremu oświetleniu.

Z kolei norweski naukowiec, Tove Fjeld udowodnił, że ludzie pracujący w otoczeniu roślin mają o 30% rzadziej bóle głowy. Badania swoje przeprowadził na 60 pracownikach norweskiej firmy Statoil. Po wstawieniu roślin do pokoi zmniejszyła się zachorowalność o 23%. Podobne badania przeprowadził w jednym z norweskich szpitali, na oddziale radiologicznym. Ludzie tu zwalniali się bardzo często z powodu bólu głowy, problemów z oczami i uszami. Postanowiono zakupić dużą ilość roślin i po blisko 3 miesiącach nieobecności z powodu chorób zmniejszyły się z 15% do 5%. Taka sytuacja utrzymuje się tam już 5 lat.


Dobierając rośliny do wnętrz musimy pamiętać jednak o ich upodobaniach. Jest wiele czynników które musimy brać pod uwagę. Rośliny nie mogą być narażone ani na zbyt duże promieniowanie ani skazane na brak światła. W obu przypadkach mogą zwiędnąć. Na parapetach okiennych można ustawić rośliny szczególnie odporne na działanie promieni słonecznych, np. grubosza. Wybór roślin, które można umieścić w miejscach bardziej oddalonych od okna, na szafach, biurkach, recepcji, holu jest zdecydowanie większy.

Najczęściej spotykane problemy zdrowotne w pomieszczeniach zamkniętych

Jaki wpływ mają rośliny?

 

 

Nasza firma w sposób profesjonalny zadba o Państwa biuro dobierając odpowiednie rośliny, które w sposób pozytywny wpłyną na ludzi tam pracujących.
Dzięki kwiatom stworzymy Państwu klimat bardzo przyjazny, w którym pracownicy będą kreatywni, poczują się dobrze i bezpiecznie.
Dzięki zieleni pomożemy nadać każdemu pomieszczeniu w Państwa firmie wyraz bardzo szczególny, charakterystyczny i niezapomniany, w którym każdy z przyjemnością będzie chciał pracować.


Opracowano na podstawie materiałów Biura Kwiatowego Holandia.